Brzlík - vliv na náš organismus (imunitní systém)

Možná se nám to pouze zdá, možná je to opravdu pravda. Čím je člověk starší, je náchylnější na různé poranění, nemoci. Možná právě proto, že v mladém věku jsme měli v našem těle něco, co nás dokázalo dostatečně ochránit. V lidském těle je mnoho různých orgánů, žláz, svalů, kostí, ale žádný ze zmíněných útvarů lidského těla se pro nás nikdy nestane zbytečným. Existuje ale jedna žláza, která se s věkem stává zbytečnou. Zbytečnou ne v pravém slova smyslu, protože je pro náš organizmus velmi důležitá, zbytečnou v tom, že pár jejích funkcí zastoupí někdo jiný.

Co je endokrinní systém?

Endokrinní systém lidského organismu tvoří soustava endokrinních žláz, tedy žláz s vnitřní sekrecí, které produkují látky - hormony. Mezi hlavní žlázy s vnitřní sekrecí patří hypotalamus, hypofýza, epifýza, štítná žláza, příštítná tělíska, slinivka břišní, nadledvinky, pohlavní žlázy, tkáňové hormony. Nakonec zůstává žláza, na kterou více zaostřit, žláza, která s námi nebude celý život.

Alagenex Brzlík

Dětská žláza, thymus, brzlík ...

Ať už jí řeknete jakkoli, jde o důležitou součást našeho organizmu. Jak již první název napovídá je to žláza, která je nejproduktivnější v dětském věku. Dokonce víme, že tato žláza se vyvine dávno před narozením a pracuje už v době, kdy ještě mozek, srdce a ani játra nefungují na plné obrátky. Brzlík (gr. Thymos = duše) je uložen v hrudním koši vpředu za hrudní kostí, před průdušnicí. U dětí sahá přibližně od štítné žlázy až k srdci. Od puberty dochází k jeho zániku a obalování tukem. Po třicítce už ani nevíme, že jsme nějaký brzlík měli. Zjistíme to však tehdy, když naše tělo není schopno vlastní obranyschopnosti, kdy nás i obyčejná chřipka dostane na týden do postele.

Vliv brzlíku na imunitu

Nejdůležitější roli v našem životě hraje brzlík do pátého roku našeho života. Funkce brzlíku je v dozrávání a diferenciaci T-lymfocytů, které jsou zodpovědné za buněčnou imunitu. T-lymfocyty jsou bílé krvinky, hlavní regulační buňky specifické imunity. Jsou schopny ničit bakterie, viry, což má za důsledek zdravé buňky, zdravé lidské tělo. Kromě toho brzlík kontroluje lymfopoézu, čili růst, dozrávání a získávání imunitní kompetence nejen v brzlíku, ale iv ostatních lymfoorgánoch a tím zvyšuje potenciál našeho těla bránit se proti různým patogenům.

Problémem pro nás zůstává jen to, že se můžeme jakkoli starat o své tělo, o tuto žlázu přijdeme či chceme, či ne. Tento proces zániku naší dětské žlázy se spouští v pubertě, kdy jsou některé funkce brzlíku předány pohlavním žlázám a je završen kolem třicátého roku života kdy tuto žlázu nahradí tuková tkáň. V dnešní době si proto nemůžeme dovolit být lhostejní a proto dozrávání tak důležitých buněk, jako jsou T-lymfocyty nezanedbávejme, a dopřejme našemu organismu prevenci a dostatečnou podporu pro náš imunitní systém, kterou si zaslouží.

Pokud chcete zmenšit následky zmenšení dětské žlázy, vyzkoušejte nejkvalitnější produkty pro Váš organizmus - Alagenex KAZETA.

 Alagenex Kazeta 2