Nattokináza a její účinky na zdraví srdce a cév

Nemoci srdce jsou v Česku hlavní příčinou úmrtí. Podle statistického úřadu v jejich důsledku každoročně zemře až třetina lidí. Účinnou pomoc pro správné fungování srdce a cév přitom můžeme najít v přírodě. Seznamte se s enzymem zvaným nattokináza.

Co je nattokináza?

Nattokináza je enzym získaný z tradiční japonské fermentované sóji natto. Je čistě přírodního charakteru a získává se pomocí fermentace sojových bobů nepatogenní bakterií Bacillus subtilis natto.

Nattokináza je známá především pro svou schopnost čistit krev od nadměrného množství fibrinu, který krev zahušťuje a vytváří krevní sraženiny. Podporuje tak normální průtok krve, její cirkulaci a udržuje normální krevní tlak. Právě zvýšené hladiny fibrinu jsou jedním z nejrizikovějších faktorů pro kardiovaskulární nemoci. Ve skutečnosti existuje silnější souvislost mezi úmrtími na kardiovaskulární nemoci a hladinami fibrinu, než je tomu u cholesterolu.

V Japonsku se nattokináza využívá v tradiční medicíně už přes 2000 let. Existuje také předpoklad, že vysoká konzumace natto přispívá k dlouhověkosti japonské populace. Studie prokázaly, že souvisí se sníženým rizikem celkové úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění, především pak ischemické choroby srdce.

natto soja

Co o nattokináze zjistily lékařské studie

Nejčastěji studovaným účinkem nattokinázy je bezesporu její výše popsaný vliv na rozpouštění fibrinu. Ten prokázala například tato studie z roku 2015. Mimo to potvrdila také její silné antikoagulační účinky, tedy vliv na ředění krve.

Další studie z roku 2017 zkoumala účinky nattokinázy na lidi trpící aterosklerózou – kornatěním tepen. Po 26 týdnech podávání nattokinázy došlo ke snížení arteriálního plaku o 36,6 % a zvýšení „dobrého” HDL cholesterolu. Druhá skupina testovaných užívala lék simvastatin, který snížil arteriální plak pouze o 11,5 %, prokázal ale lepší účinky při snižování celkového cholesterolu.

Shrnutí účinků nattokinázy na kardiovaskulární systém:

 • Rozpouští přebytečný fibrin v krevních cévách, čímž zlepšuje cirkulaci krve a rozpouští krevní sraženiny.
 • Snižuje LDL (špatný) cholesterol a zvyšuje HDL (dobrý) cholesterol.
 • Snižuje viskozitu krve a zlepšuje její průtok. Díky lepšímu prokrvení nattokináza pomáhá také hojit křečové žíly a hemoroidy.

7 doprovodných účinků nattokinázy

Hlavní účinky nattokinázy souvisí se srdem a cévami. Díky tomu ale dokáže účinně pomoct také s řadou dalších oblastí našeho zdraví.

 1. Zmírňuje bolest – nattokináza má protizánětlivé účinky, a tak pomáhá pacientům se záněty kloubů (artritidou) a také mírní bolest při revmatoidní artritidě. Účinná může být také pro ženy s bolestivou menstruací nebo endometriózou.
 2. Zlepšuje mozkové funkce – díky ředění krve a čištění cév zlepšuje nattokináza také okysličení mozku, čímž dokáže zmírnit projevy mozkové mlhy a riziko Alzheimerovy choroby.
 3. Zlepšuje zrak – nattokináza se užívá k léčbě šedého zákalu čočky a sraženin ve sklivci.
 4. Podporuje plodnost – fibroidy a endometrióza jsou chronické bolestivé nemoci, které mohou způsobit neplodnost. Nattokináza pomáhá rozpouštěním fibrinů a endometriózy.
 5. Zmenšuje otoky – otoky mohou být způsobené také krevními sraženinami (trombózou). Nattokináza cíleně působí na tuto příčinu.
 6. Může eliminovat migrénu – pokud je migréna způsobena přílišnou hustotou krve a jejím zhoršeným průtokem do mozku, pravidelné užívání nattokinázy dokáže tuto příčinu zcela vyřešit.
 7. Zvyšuje libido u mužů – zhoršené prokrvení může snižovat mužské libido. Nattokináza se postará o její správnou cirkulaci a tím dokáže libido zvýšit.

Nattokináza ve formě doplňku stravy

Nejjednodušším způsobem, jak získat popsané účinky nattokinázy, jsou doplňky stravy. REVIT ProfiVit obsahuje nattokinázu v optimální denní dávce a také kurkumin, který má výjimečné protizánětlivé účinky, a je tak považován za přírodní antibiotikum. Kromě toho byl vědecky prokázaný jeho účinek na snížení hladiny LDL cholesterolu a tuků. Spolu se schopností kurkuminu snižovat shlukování krevních destiček, je zařazen mezi látky potlačující vznik aterosklerózy.

kurkuma

Kdy byste se nattokináze měli raději vyhnout

Přestože je nattokináza čistě přírodní a volně prodejnou látkou, nemusí být tím správným řešením úplně pro každého. Vyhnout byste se jí měli především pokud:

 • máte poruchy srážlivosti krve a užíváte léky jako Pelantan, Plavix, Ticlid, ale i aspirin,
 • jste před chirurgickým zákrokem (a potřebujete tak zabránit přílišnému krvácení),
 • máte nemocná játra,
 • máte nízký tlak,
 • často krvácíte z nosu (je potřeba zvýšit příjem vitamínu C),
 • jste těhotná nebo kojíte,
 • máte zvýšenou citlivost nebo alergii na sóju.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení