Bolesti kloubů

Bolest kloubů je obvykle výsledkem vyvíjející se revmatické choroby, obvykle známé jako revmatismus. Pod tímto známým termínem však existuje více než 100 chorob. Přestože se liší v léčbě, příčinách a symptomech, mají jednu věc společnou - čím dříve je správně diagnostikujete, tím větší je šance na úplné uzdravení a vedení plně nezávislého života.

Abychom si mohli užívat správného stavu kloubů, měli byste věnovat pozornost vhodné prevenci. Klíčovým tématem je zdravá strava přizpůsobená potřebám vašeho těla i fyzické aktivitě. Doplňky stravy a multivitaminy jsou doplňkem zdravé a bohaté stravy. Základním problémem je jejich moudrá volba - měly by to být produkty nejvyšší kvality, vyrobené pouze z přírodních surovin.

Onemocnění kloubů

Onemocnění kloubů lze úspěšně bojovat a diagnostikovaná a léčená dostatečně brzy nezanechá v našem těle mnoho poškození. V mnoha případech stačí změnit svůj životní styl, omezit stimulanty, jako je káva, která vyplavuje hořčík a fosfor, a pravidelně přijímat již zmiňované potravinové doplňky složené tak, aby co nejlépe podporovaly náš pohybový systém. Moudře komplexní doplňky, jejichž úkolem je podporovat regeneraci kostí, jsou bohaté na glukosamin a chondroitin - stavební materiály, díky nimž můžeme udržovat dobrý stav kloubní chrupavky a dostatečný přísun tekutin do kloubů. Přirozeně se vyskytují v šlachách, vazech a kloubech, což pozitivně ovlivňuje jejich účinnost a vytrvalost. Kolagen v nedenaturované formě by měl být další důležitou složkou účinného doplňku. Proto se podílí na procesu regenerace chrupavky, zajišťuje její pružnost a brání jejímu zničení. Pro správnou syntézu pojivové tkáně, ze které jsou klouby vytvořeny, je zde také vitamin C a D, protože umožňují vstřebávání vápníku a fosforu v těle. To jsou hlavní, ale samozřejmě ne jediné ingredience správně složených doplňků. Abychom účinně chránili náš pohybový aparát, neměli bychom se starat pouze o správné doplnění, ale také změnit životní styl na aktivnější a pokusit se snížit tělesnou hmotnost, což jej výrazně zmírní, protože umožňují tělu vstřebávat vápník a fosfor. To jsou hlavní, ale samozřejmě ne jediné ingredience správně složených doplňků. Abychom účinně chránili náš pohybový aparát, neměli bychom se starat pouze o správné doplnění, ale také změnit životní styl na aktivnější a pokusit se snížit tělesnou hmotnost, což jej výrazně zmírní, protože umožňují tělu vstřebávat vápník a fosfor. To jsou hlavní, ale samozřejmě ne jediné ingredience správně složených doplňků. Abychom účinně chránili náš pohybový aparát, neměli bychom se starat pouze o správné doplnění, ale také změnit životní styl na aktivnější a pokusit se snížit tělesnou hmotnost, což jej výrazně zmírní.

Populární artritida je termín používaný k popisu mnoha poruch kloubů a kostí, lékaři rozlišují více než 200 typů. O osteoartritidě a revmatoidní artritidě se však zmiňuje jako o dvou nejdůležitějších; dna nebo artritida, lupus a Reiterův syndrom zvaný reaktivní artritida.

Ačkoli nemůžeme jasně označit příčinu těchto nemocí, existují teorie, že jejich zdroje mohou zahrnovat obezitu, dědičné náklady, minulá zranění nebo dlouhé monotónní pohyby.

Revmatoidní artrida

Nejčastější muskuloskeletální poruchou je RA, což je revmatoidní artritida. Více než 21 milionů lidí na celém světě trpí touto chorobou a pouze v Polsku je to asi 400 000, z nichž dvě třetiny jsou ženy. Existuje přesvědčení, že se jedná o nemoc, která postihuje pouze starší lidi, ale ukázalo se, že mezi lidmi ve věkové skupině mezi 30 a 50 lety je zaznamenán stále větší počet případů. Odhaduje se, že v Polsku není každý třetí pacient schopen pracovat po 2 letech a průměrná délka života osoby s RA je kratší o 3 až 7 let, zatímco pacienti s těžkou revmatoidní artritidou mohou žít až 10 -15 let. Průběh nemoci je velmi obtížné předvídat, dokonce se říká, že kolik pacientů, tolik forem RA. Léčba je obtížná, protože revmatoidní artritida je považována za chronické autoimunitní onemocnění, což znamená, že imunitní systém těla nesprávně rozpoznává vlastní tkáně jako cizí. Nemoc nastává během období exacerbace a remise. Napadá celé tělo a často vede k postižení nebo dokonce smrti. Největší ztráta kondice je zaznamenána již během prvních dvou let diagnózy.

Efektivní léčba vyžaduje především rušení imunitního systému. Hlavním cílem je udržet pacienta co nejdéle během remise. Okamžik zahájení vhodné léčby také hraje v léčbě obrovskou roli. Čím později je nemoc diagnostikována, tím obtížnější je její úplné vyléčení a změny ve stavech mohou být nevratné.

Dalším zvláště běžným onemocněním kloubů je degenerace známá také jako artróza, tj. Předčasné opotřebení chrupavky a postupem času také další kloubní prvky - kosti, šlachy, vazy a synovium. Artróza pokrývá všechny tkáně a vede k změkčení, defektu kloubní chrupavky, ztvrdnutí a zahuštění kostní tkáně, tvorbě osteofytů a pseudocyst. Toto onemocnění postihuje především lidi ve stáří a středním věku, nelze ho však vyloučit v mladších věkových skupinách. Odhaduje se, že artróza již postihuje téměř 4% lidí ve věku 18–24 let a až 85% v nejstarší věkové skupině 75–79 let, a proto se jednalo o civilizační onemocnění. Artróza se vyvíjí roky, zpočátku nevyvolává žádné příznaky. Později se však můžeme setkat s velmi silnou bolestí kloubů, tuhost a otok, který znemožňuje provádět i ty nejjednodušší činnosti. Téměř polovina pacientů ztratí nejen možnost odborné činnosti, ale i nezávislé fungování. Neúplná znalost faktorů způsobujících artrózu znamená, že její léčba v primární fázi spočívá pouze v potírání příznaků nemoci, a zejména ve snížení bolesti. U sekundárních onemocnění je preventivní léčba velmi důležitá, protože může výrazně minimalizovat riziko degenerativních změn nebo snížit rychlost jejich vývoje.

RA příznaky lze rozdělit na kloubní, extraartikulární a obecné.

  1. Kloubní příznaky RA jsou především: bolest, otok, pocit ranní ztuhlosti
    V období exacerbace nemoci jsou klouby oteklé a velmi bolestivé při pohybu, dotyku a v klidu. Kůže nad postiženými oblastmi je červená a teplejší než nad zdravými. Charakteristický je také pocit ranní ztuhlosti spočívající v obtížích s úplným prodloužením nebo ohnutím postiženého kloubu.
  2. Mimořádné příznaky RA: RA může mít také příznaky z jiných orgánů nebo systémů, jako je kůže, srdce a cévy, plíce, ledviny a nervový systém. Gastrointestinální příznaky jsou nejčastěji komplikace agresivní farmakologické léčby.
  3. Obecné příznaky: Jedním z nejčastějších obecných příznaků aktivní formy onemocnění je horečka nebo horečka nižšího stupně způsobená zánětem, který postihuje celé tělo. Pacienti často trpí únavou a mají sníženou schopnost vyvinout úsilí.

Nemoci kloubů jsou často doprovázeny dalšími příznaky, jako jsou:

  • pocit hluboké únavy
  • ztráta chuti k jídlu a hubnutí
  • přetrvávající subfebrilní stav, horečka, pocení v noci
  • tuhost pohybového systému

Na našem eshopu najdete několik produktů na podporu výživy kloubů.

Základem každého produktu je kolagen.