Kolagen je základním stavebním kamenem pojivových tkání a tvoří přibližně 30 % všech bílkovin v lidském těle. To si ho přirozeně vytváří, s přibývajícím věkem ale tuto schopnost pomalu ztrácí a po dosažení šedesáti let už není schopno kolagen tvořit téměř vůbec. Proč je pro nás kolagen tak důležitý a jak ho tělu dodat v podobě potravin?
Účinky kolagenu
Kolagen je často nazýván elixírem mládí. A to proto, že jeho účinky se výrazně projevují i na našem vzhledu. Pozitivně ale působí na celou řadu oblastí našeho zdraví:
- Zlepšuje zdraví a elasticitu pokožky. Zpomaluje její vysušování a tvorbu vrásek.
- Brání vzniku pigmentových skvrn, strií a celulitidy.
- Pomáhá při aknózní pleti, zánětu pokožky nebo při alergických kožních reakcích.
- Udržuje vlasy lesklé a silné, zamezuje jejich vypadávání.
- Vyživuje nehty, zuby a dásně (účinný i v boji proti paradentóze).
- Podílí se na správném fungování pohybového aparátu, snižuje bolesti kloubů a je prevencí vůči jejich degeneraci, posiluje také svaly.
- Zpomaluje řídnutí kostí při osteoporóze.
- Urychluje hojení po zlomeninách, jizvách, poraněních a popáleninách.
- Pomáhá hojit poškozenou stěnu střeva, zklidňuje jeho sliznici. Aminokyseliny obsažené v kolagenu budují tkáň, která vystýlá tlusté střevo, proto je jeho užívání vhodné i při syndromu děravého nebo dráždivého tračníku, při refluxu žaludečních šťáv či Crohnově chorobě.
- Zlepšuje zdraví jater a minimalizuje případné poškození způsobené vstřebávání cizích látek, toxinů a alkoholu.
- Slouží jako prevence vůči kardiovaskulárním chorobám (zmenšuje množství tuku v artériích, předchází kornatění tepen a napomáhá k lepší cirkulaci krve v nich).
Zdroje kolagenu v potravinách
Jak už jsme zmínili, schopnost našeho těla vytvářet kolagen se s přibývajícím věkem snižuje. Věk ale není jediným důvodem pro přijímání kolagenu zvenčí. Doplňovat byste ho měli i v případě, že aktivně sportujete nebo máte v práci těžkou fyzickou zátěž. Jeho vyšší příjem je vhodný také pro mladistvé v období růstu a pro těhotné a kojící ženy.
Jaké potraviny kolagen přímo obsahují nebo naše tělo podpoří v jeho přirozené tvorbě?
- Zelí (více druhů) – obsahuje látky podporující produkci kolagenu, a tím hydrataci pokožky. Těmito látkami jsou například lutein, tiokyanáty, isothiokyanáty, sulforafan a další.
- Fazole – zdravá a pro pokožku prospěšná luštěnina s obsahem kyseliny hyaluronové. Zlepšuje syntézu kolagenu a podporuje růst kožních buněk.
- Mrkev – obsahuje vitamín A, který se podílí na tvorbě kolagenu i na zpomalování jeho rozpadu. Zpevňuje a stimuluje derm – vrstvu kůže, v níž se kolagen nachází.
- Sójové produkty – sójové mléko či sýr vám pomůže zbavit se jemných vrásek, a to díky genisteinu, který zlepšuje tvorbu kolagenu.
- Lněná semínka a vlašské ořechy – jsou výborným zdrojem důležitých omega-3 mastných kyselin. Mimo jiné zvyšují i tvorbu kolagenu.
- Červené ovoce – například třešně nebo jahody zvyšují hladinu kolagenu a zpomalují stárnutí pokožky.
- Citrusové plody – citrony a pomeranče díky obsahu vitamínu C zvyšují množství kolagenu. Při nedostatku „céčka" je externí přísun kolagenu v podstatě zbytečný.
- Olivy (černé i zelené) – představují zdroj síry, která podporuje tvorbu kolagenu. Jsou doporučenou potravinou i pro mastnou a aknózní pleť.
- Vaječný bílek – je bohatý na prolin a lysin, jež napomáhají tvorbě vlastního kolagenu.
- Vývary z kostí – jsou jednoduchým, chutným a rychle vstřebatelným zdrojem kolagenu. Někteří odborníci doporučují i aspiky a želatiny, samozřejmě ty bez obsahu syntetických látek.
Chcete si zajistit všechny účinky kolagenu?
Pokud tyto potraviny nepatří do vašeho každodenního jídelníčku, kolagen můžete tělu dodat formou doplňků stravy. V naší nabídce pro vás máme kolagen v tekuté formě nebo ve formě tablet. Oba dva obsahují navíc vitamín C, který je nezbytný pro jeho efektivní vstřebání. Tekutý kolagen značky DuoLife má také kyselinu hyaluronovou a celou řadu antioxidantů pro ještě větší účinky na elasticitu pleti, sílu vlasů a nehtů, ale i kloubů.