Typy kolagenu

Pokud mluvíme o přirozeném kolagenu, máme na mysli nativní kolagen (kteréhokoliv typu), který se rozkládá enzymy v trávicím traktu. Obsah jednotlivých typů kolagenů v lidském těle je rozdílný podle jejich fyziologické funkce. Liší se uspořádáním aminokyselin v bílkovinném řetězci, přičemž pro tělo jsou nejhlavnější zejména první tři.

  • Kolagen typu I – jde o nejrozšířenější typ bílkoviny mládí (v pokožce, zubech, šlachách a kostech), představuje přibližně 90 % všech kolagenů v organismu.
  • Kolagen typu II – pomáhá budovat chrupavky nacházející se v pojivových tkáních. Je tak prevencí bolesti kloubů či příznaků artritidy.
  • Kolagen typu III – je přítomen většinou v kombinaci typu I a kromě pružnosti a pevnosti pokožky tvoří cévy a žíly, jakož i tkáň v srdci. Přibývajícím věkem jeho množství klesá, až je postupně nahrazen typem I.
  • Kolagen typu IV – podílí se na vytváření tzv. bazální membrány v endotelových buňkách. Ta lemuje většinu trávicího ústrojí a povrch respiračních orgánů.
  • Kolagen typu V – nachází se zejména v cévách, a proto je nezbytnou součástí kardiovaskulárního systému. Je potřebný i pro tvorbu tkání nacházejících se v placentě během těhotenství.
  • Kolagen typu VI – podobný typu IV, vyskytuje se v intersticiálním tkáni.
  • Kolagen typu VII – zpevňuje spojení dermis a epidermis (podobný typu II).
  • Kolagen typu VIII, IX a X – jsou prospěšné při tvorbě kostní tkáně, a tedy při hojení zlomenin a také opravě chrupavek kloubů.

V naší nabídce najdete kolagen SENZA collagen 170g. Obsahuje nejvyšší kvalitu 100% hydrolyzovaného rybího kolagenu s vitamínem C a 17 aminokyselinami. Případně DuoLife Collagen 750ml je tekutou esencí mládí, přizpůsobenou pro jednoduché dávkování. Výrobek je obohacen antioxidanty, které mají za následek, že přispívají jak k ochraně před stárnutím tak k udržení dobré kondice.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení