Proč vám vypadávají vlasy a jak tomu zabránit?

Vypadnutí až stovky vlasů denně je součástí přirozeného procesu jejich obnovy. Na jaře a na podzim vám jich přitom může vypadnout ještě o něco více. Kdy už je to tedy moc a vypadávání byste měli začít řešit? Jednoduše tehdy, kdy vnímáte, že vám vlasů padá více než obvykle. Prozradíme vám, proč se to děje a jak tomu zabránit.

Možné příčiny padání vlasů

Kvalita a zdraví vlasů a vlasové pokožky odrážejí stav celého organismu, a to po fyzické i psychické stránce. Projeví se tak na nich váš životní styl, jídelníček i duševní pohoda. Co je ovlivňuje nejčastěji?

Nevyvážená strava

Asi nejčastější a také nejsnadněji řešitelnou příčinou je nedostatek vitamínů a minerálů. Pro vlasy jsou důležité zejména vitamíny skupiny B, minerály jako hořčík, selen, zinek a železo. Do jídelníčku proto zařaďte ořechy, lněná semínka, brokolici, špenát, čočku, vajíčka, ryby, mořské plody a játra. Vhodný je i řecký jogurt, kde se nachází velké množství vitamínu B5.

Co se týká jídelníčku, je důležité dbát pozornost i na celkový příjem živin. Nadměrné vypadávání vlasů může být způsobeno i nevyváženými dietami a špatně nastavenými hubnoucími programy. Jakákoliv rychlá změna tělesné hmotnosti se může na vlasech projevit.

vlasová výživa

Psychika

Další příčinou ztráty vlasů a zhoršení jejich kvality může být psychická nerovnováha. Pokud jste ve stresu, trápí vás psychické problémy nebo jste prožila silný šok, projeví se to téměř vždy i na kvalitě a zdraví vlasů. Tady nepomůže nic jiného, než dopřát si dostatek spánku, pohyb na čerstvém vzduchu, věnovat se svým koníčkům a pokusit se naopak vyhnout stresovým situacím. Špatný psychický stav by se dříve nebo později odrazil na vašem celkovém zdraví. Podpořit psychickou pohodu můžete také vhodnými bylinkami, jako je například třezalka nebo kozlík lékařský.

Hormonální nerovnováha

Nejen u žen, ale i u mužů hraje roli hormonální nerovnováha. Nadměrné vypadávání vlasů může způsobit hormonální antikoncepce, špatná funkce štítné žlázy a nerovnováha estrogenu a testosteronu, která škodí vlasovým kořínkům. Mnoho žen má proto problémy s vypadáváním v období menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu. U mužů je zase vypadávání vlasů spojeno s hormonem zvaným dihydrotestosteron (DHT). S hormonální příčinou vypadávání vlasů není snadné bojovat na vlastní pěst, poraďte se proto se svým lékařem.

vypadávání vlasů

Další příčiny

Kvalita vlasů, rychlost jejich šedivění i vypadávání jsou do značné míry dědičné. To ale samozřejmě neznamená, že byste s tím nemohli něco udělat. Genetika nás ovlivňuje pouze do určité míry a stále máme možnost kvalitu vlasů ovlivnit. Další příčinou vypadávání vlasů může být také alergická reakce a v horším případě začínající nemoc.

Možná se také potýkáte s padáním vlasů po narození dítěte. To je naprosto přirozené, protože během těhotenství zvýšená hladina estrogenu způsobuje, že vám vlasy vypadávají mnohem méně. Po porodu se hormonální stav vrací zase do normálu a vlasy začnou opět padat. Vše by se mělo ustálit během devíti měsíců.

Velký vliv na kvalitu a padání vlasů má také kolagen. Tělo si ho přirozeně vytváří, s přibývajícím věkem tuto schopnost ale pomalu ztrácí. To má za následek tvorbu vrásek, sníženou pružnost pleti, zhoršení kvality vlasů a nehtů. Kolagen proto bývá mnohdy nazýván jako esence mládí. Tělu ho však můžete celkem jednoduše dodat pomocí vhodného doplňku stravy.

Co pomáhá na vypadávání vlasů

Dopřejte vlasům péči

Náš životní styl se na kondici vlasů jednoznačně odráží. I když ale žijeme zdravě, vlasy nemusí vypadat podle našich představ. Potřebují totiž péči také zvenčí. Proto je příliš nebarvěte, nepalte kulmou nebo žehličkou a nepoužívejte velké množství stylingových přípravků. Vlasům neprospívá ani časté používání gumiček a stahování do drdolu. Snadněji se pak lámou.

Proti vypadávání vlasů i zlepšení jejich kvality skvěle funguje péče s keratinem. Keratin je totiž základním stavebním kamenem vlasu – tvoří ho až z 95 %. Keratinový šampon a kondicionér od firmy Duolife obsahuje přírodní výtažky, které:

  • zabraňují vypadávání vlasů,
  • dodávají vlasům hustotu a objem,
  • podporují růst vlasů,
  • posilují vlasové kořínky.

Pro maximální podporu ozdravné kúry dodejte tělu keratin i vnitřně, a to v podobě tekutého doplňku stravy. Účinky této trojkombinace keratinových produktů firma Duolife otestovala se skupinou 21 osob. Jaké byly výsledky?

  • Vypadávání vlasů se snížilo o 34 % už po jednoměsíční aplikaci.
  • Po dokončení úplné ozdravné kúry (3 měsíce) se vypadávání vlasů snížilo o 86 %.
  • Vlasy byly 10x silnější a 2x pružnější než před kúrou.
  • Jemné vlasy získaly výrazně vyšší objem a hustotu.

Pro dosažení těchto výsledků používejte přípravky s keratinem po dobu tří měsíců. První výsledky ale uvidíte už mnohem dříve.

Keratin hair complex - struktura vlasu