Co multivitamíny obsahují?

Multivitamíny mohou kromě vitamínů a minerálů obsahovat také rostlinné či bylinné výtažky, aminokyseliny a mastné kyseliny. Množství živin, které jednotlivé výrobky obsahují, se značně liší a často dochází k plagiátorství, kdy některé firmy parazitují na prověřených značkách a snaží se zákazníka zmást. Je proto potřeba nakupovat od spolehlivých a prověřených dodavatelů.

Existuje 13 vitamínů a nejméně 16 minerálů, které jsou pro lidské tělo důležité (a které se někdy odborně nazývají esenciální vitamíny a minerály).

Většina z nich se účastní enzymatických reakcí v těle, fungují jako hormony, signální molekuly nebo látky tvořící základní strukturní jednotky buněk.

Lidské tělo potřebuje živiny k tomu, aby se mohlo rozmnožovat, růst a také k tomu, aby mohlo regulovat a udržovat procesy, které v něm probíhají.

Multivitamíny obsahují některé z těchto esenciálních vitamínů a minerálů, ale v různých formách a také v různém množství. Kromě toho obsahují také další složky, jako jsou například rostlinné výtažky, aminokyseliny nebo mastné kyseliny.

Protože multivitamínové doplňky nepodléhají také přísné regulaci jako léčiva, může se stát, že multivitamíny obsahují ve skutečnosti vyšší nebo nižší dávky některých živin, než jsou hodnoty uvedené na obalu.

V některých případech dokonce neobsahují ani všechny živiny, které jsou na obalu uvedeny. Na trhu často najdeme pochybné firmy, které vyrábí plagiáty, a je proto důležité multivitamíny kupovat od renomovaného a prověřeného výrobce.

Živiny obsažené v multivitamínech mohou být vyrobeny ze skutečných potravin (potravinové výtažky) nebo se vyrábí uměle v laboratořích (syntetické potravinové doplňky).

Multivitamíny můžete koupit v lékárně, v řadě specializovaných prodejen, v supermarketech a také v online lékárnách či obchodech jako je třeba SenzaMedical.cz.