Omega 3 mastné kyseliny | Balance Oil

Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 je souhrnný termín pro skupinu polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem, pro něž je charakteristická dvojná vazba mezi uhlíky na třetím a čtvrtém místě (počítáno od koncového methylu). Omega 3 mastné kyseliny si lidské tělo nedokáže vyrobit samo, a proto je musíme dodávat jako součást stravy. Výjimkou jsou ženy v plodném věku, jejichž tělo si malé množství mastných kyselin Omega 3 vyrobit dokáže. Přesto se i ženám v této skupině doporučuje příjem mastných kyselin Omega 3 prostřednictvím stravy. Existují různé typy mastných kyselin Omega 3:

  1. Omega-3 mastné kyseliny s kratším řetězcem rostlinného původu
  2. Omega-3 mastné kyseliny s delším řetězcem z mořských zdrojů.

Omega 3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem mají nejvyšší bioaktivní účinek, zejména kyselina eikosapentaenová (EPA, C20:5 Omega-3) a kyselina dokosahexaenová (DHA, C 22:6 Omega-3).

V jakých potravinách najdu Omega 3 mastné kyseliny?

Zdrojem Omega-3 mastných kyseliny s dlouhým řetězcem (EPA a DHA) jsou především mastné ryby, jako například sardinky, makrely, ančovičky a losos. Omega-3 mastná kyselina alfalinolenová (ALA) se nachází především v rostlinných olejích.

Proč bych měl užívat výživové doplňky s Omega 3?

Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité pro dosažení správné rovnováhy složek v těle. Navíc jsou důležité pro přirozený a zdravý vývoj a růst. Řada zdokumentovaných vědeckých studií prokazuje, že EPA a DHA jsou důležité mimo jiné pro zdravý kardiovaskulární systém, vývoj plodu, kognitivní funkce, náladu a chování.

Kolik Omega 3 mastných kyselin potřebuji?

Různé země a organizace doporučují různé minimální denní dávky EPA a DHA:

  • EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin; 250 mg EPA + DHA /den
  • Americká kardiologická asociace; dvě porce mastných ryb týdně
  • ISSFAL (mezinárodní společnost pro studium mastných kyselin a tuků); minimálně 500 mg EPA + DHA/den
  • WHO (Světová zdravotnická organizace); 200-500 mg EPA +vDHA /den

Naše západní strava obsahuje přebytek Omega6 mastných kyselin a nedostatek Omega 3 mastných kyselin, které je třeba doplňovat v množství až 3 g denně, aby bylo dosaženo optimálního poměru Omega 6 k Omega 3 mastných kyselin.

Na našem ehopu nabízíme jeden z nejkvalitnějších produktů s obsahem Omega 3 od firmy ZinZino – BalanceOil 300ml.

Zinzino-Balance-Oil-Orange-Lemon-Mint-300ml