Prebiotika a probiotika

Prebiotika jsou mnohem důležitější než probiotika. Nejdůležitější potravinou pro střevní mikrobiom jsou prebiotické vlákniny.

Probiotika

Známé jsou probiotika a hodně produktů v obchodech, se chlubí tím , že obsahují mnoho mikrobiálních kmenů. Jedná se o bakterie, které vyrostl v umělém prostředí, sterilním, kontrolovaném a bezproblémovém. Jsou to jako zhýčkané bohaté děti, které si ale v divokém prostředí střeva nedokážou poradit. I kdybychom snědli obrovské množství, řádově v miliardách, bylo by to stále jako kdybychom postavili armádu teenagerů (probiotika) proti čínské armádě (gramnegativní bakterie ve střevech). V praxi to znamená, že jakmile přestanete probiotika užívat, tyto bakterie vyhynou.

Prebiotika

Naše střeva obsahují grampozitivní bakterie v trávicím traktu, které sice hladoví, ale jsou odolné ale dokážou přežít. Stačí je správně zásobovat (prebiotika) a podpořit je, aby se mohly rozvíjet, rozmnožovat a postupně vytlačovat bakterie gramnegativní.

Grampozitivní bakterie

Důležitá je výživa těchto bakterií, za tímto účelem vyvinula švédská firma Zinzino produkt Zinobiotic, obsahuje z prebiotických vláknin fruktooligosachyridy (FOS), inulin, 1-4 betaglukany a rezistentní škrob.

Doporučujeme prebiotickou vlákninu užívat dlouhodobě aspoň několik měsíců.

Prebiotika Zinzino  Zinobiotic